پرسمان صالحین

نویسنده: khj - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸

❓❓سلام برای افرادی که سر جلسه حلقه شلوغ کاری می کنند چه باید کرد؟
➖➖➖➖➖

????????پاسخ:

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم

سر گروه داراي قدرت مديريت بوده و مهارت هاي لازمه دراين جهت دارا باشد ، به برخي مهارت ها اشاره می کنیم:
1⃣مدیریت رهبری : از آنجا كه شيوه هاي مديريتي داراي روش هاي مختلف مي باشند ، لذا مدل اتخاذ شده در مديريت حلقه ، مديريت به شيوه رهبري است كه مي توان آن را به شرح زير تعريف نمود .«مديريت رهبري عبارت است از : فرايند نفوذ معنوي در افراد به گونه‌اي كه تلاش و كوشش آنان را، به صورتي اختياري در راستاي اهداف متعالي نظام جمهوري اسلامي ايران به منظور «وصول الي الله» به كار گيرد.»، سرگروه درجايگاه مدير با ابراز دلسوزي ، نسبت به وضعيت و مشكلات اعضاي گروه براي حل آنها بدون هيچ گونه چشم داشتي وبامهرباني و صميميت نسبت به حل مشكلات اعضاء اقدام مي نمايد كه اين مساله موجبات نفوذ در دل اعضاء را فراهم كرده و آنان را با اهداف متعالي گروه در شجره طيبه صالحين همراه مي سازد . واین باعث می شود که اعضا با جان و دل مطالب سرگروه را گوش دهند
2⃣وقت گذاری مناسب : حضوردرجلسات گروهي ، پي گيري اعضا ، مشاوره فردي به اعضاء ، مطالعه وتحقيق ، برنامه ريزي و مديريت گروه و برنامه هاي آن نيازمند صرف وقت مناسب است ، كه براي انجام آن لازم است سرگروه وقت مناسبي را صرف نموده و به اين مهم اهتمام داشته باشد .
ارتباط گيري : «ارتباط (ايجاد پيوستگي بين دو چيز) استفاده از شيوه‌ها و روشهاي قلبي، رفتاري و كلامي براي ايجاد و تقويت ارتباط با ديگران است.»
مي توان گفت : محورفعاليت هاي گروهي ارتباط است ، كه سرگروه مي بايست قدرت برقراري ارتباط با اعضاء ، خانواده ها ومسئولين درمحيط هايي كه جامعه هدف حضور دارند از جمله اولياي مدرسه راداشته باشد. این که فرمودید اعضای حلقه گاهی به مطالب شما گوش نمی دهند شاید به خاطر عدم برقراری ارتباط مناسب بین شما و افراد است اگر كسي كه فاقداين توانايي باشد ، مطمئنا درانجام وظايف محوله موفق نخواهدبود.
البته ممكن است درابتدا ي فعاليت اين ضعف محسوس باشد، لكن به مرورزمان و كسب تجربه وآموزش ، مهارت هاي ارتباط گيري بهبود پيدا مي كند.
3⃣بيان شيوا و جذاب : لازم است سرگروه از بياني شيوا و جذاب بهره مند باشد، طوري كه سخن گفتن اوخسته كننده و ملال آورنباشد ، اين موضوع دراشتياق افراد نسبت به حضور در برنامه ها و جلسات بعدي موثر مي باشد و در حفظ نشاط در طول مدت حلقه خیلی موثر می باشد و در صورت فقد آن ممكن است برنامه ها را با چالش مواجه كند .
بريده سخن نگفتن ، تغييرلحن و بيان ، بهره گيري از مثال و داستان ، شعر و … مواردي هستندكه درجذابيت بيان مي تواند موثرواقع گردد .
استفاده از داستان های متناسب با موضوع مورد بحث و اشعار متناسب و انتخاب مطالبی که مورد نیاز مخاطب است از خستگی او جلوگیری کرده و موجب می شود که با انگیزه بیشتر به مطالب شما گوش فرا دهند

????موفق و موید باشید.